انسان در اسارت اینترنت

چگونه می توان از طلسم اینترنت بیرون رفت؟ 

بر اساس یک نظرسنجی جدید از انجمن روانپزشکان آمریکا، بیش از یک سوم بزرگسالان آمریکایی رسانه‌های اجتماعی را برای سلامت روان مضر می‌دانند. براساس این نظرسنجی، فقط ۵ درصد رسانه‌های اجتماعی را برای سلامت روان خود مثبت می‌دانند و ۴۵ درصد دیگر می‌گویند که هم اثرات مثبت و هم منفی دارد. ۲/۳ پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی معتقدند که استفاده از رسانه‌های اجتماعی با انزوای اجتماعی و تنهایی ارتباط دارد. تحقیقات گسترده‌ای وجود دارد که استفاده از رسانه‌های اجتماعی را با افسردگی مرتبط می‌کند و مطالعات دیگر آن را با حسادت، کاهش عزت‌نفس و اضطراب اجتماعی مرتبط کرده‌اند.

درانتهای این مقاله شما را با چند روش برای کاهش صدمات شبکه‌­های اجتماعی بر سلامت روان آشنا خواهیم کرد

یک -  زمان و مکان استفاده از شبکه­‌‌های اجتماعی را محدود کنید

استفاده از رسانه‌های اجتماعی می‌تواند ارتباطات شخصی را مختل کرده و با آن‌ها تداخل داشته باشد. اگر اعلان‌های رسانه‌های اجتماعی شما در ساعاتی از روز خاموش باشد و یا تلفن شما در زمان­‌های مشخصی مانند شب‌ها روی حالت هواپیما باشد، بهتر با افراد زندگی خود ارتباط خواهید داشت. متعهد شوید که رسانه‌های اجتماعی را در هنگام صرف غذا با خانواده و دوستان و هنگام بازی با کودکان یا صحبت با شریک خود بررسی نکنید. اطمینان حاصل کنید که رسانه‌های اجتماعی در کار دخالت نمی‌کند و شما را از پروژه‌های سخت و گفت‌وگو با همکاران منحرف نمی‌کند. به‌طور خاص، تلفن یا رایانه خود را در اتاق خواب نگه ندارید چون این کار خواب شما را مختل خواهد ساخت.

 

دو -  فاصله گرفتن از شبکه‌­های اجتماعی چند وقت یک‌ بار

به‌طور منظم چند روز استراحت و فاصله از شبکه‌های اجتماعی را برنامه‌ریزی کنید. چندین مطالعه نشان داده است که حتی یک وقفه پنج روزه یا یک هفته‌ای از فیس‌بوک، اینستاگرام و … می‌تواند منجر به کاهش استرس و رضایت بیشتر از زندگی شود. تحقیقات نشان داده استفاده از فیس‌بوک، اینستاگرام و اسنپ چت تنها ۱۰ دقیقه در روز به مدت سه هفته باعث کاهش تنهایی و افسردگی می‌شود. ممکن است در ابتدا دشوار باشد، اما رفته‌رفته می‌توانید باتمرین، این عادت را جایگزین استفاده‌ی هر روزه از شبکه­‌های اجتماعی کنید

 سه - افزایش دادن توجه‌آگاهی نسبت به خود و برنامه­‌های روزانه و حالات روحی‌تان

در زمان استفاده از شبکه­‌های اجتماعی و یا قبل و بعد از آن، سعی کنید بر روی احساسات و هیجاناتی که تجربه می‌کنید متمرکز شده و جنس آن‌ها را بشناسید. اکثر افراد و کاربران شبکه‌­های اجتماعی گزارش داده‌­اند که در اثر استفاده‌ی بی‌رویه از شبکه‌­های اجتماعی، احساسات خوشایندی را تجربه نمی­‌کنند و از برنامه­‌های روزانه‌شان و همین‌طور تمرکز بر خود غافل می‌شوند. بنابراین بهتر است علت استفاده از شبکه­‌های اجتماعی را برای خود روشن کنید تا با هدف مشخص از این فضا بهره ببرید و از برنامه‌­های شخصی خود در دنیای واقعی دور نشوید.


چهار -  با احتیاط به رسانه­ های اجتماعی نزدیک شوید، بپرس چرا

در دنیای امروز اکثر محتوای تولیدشده و خبر­های موجود در بستر شبکه­‌های اجتماعی، با بازخوردهای منفی و گاهاً نگران‌کننده همراه است. بنابراین، پیشنهاد می‌شود زمان استفاده از این فضا احتیاط کرده و نسبت به خوراکی که به ذهن خود می‌دهید، آگاه باشید؛ چراکه این حجم زیاد از اطلاعات در طولانی‌مدت سلامت روان شما را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.

پنج -  انتخاب آگاهانه صفحات و افرادی که آنها را دنبال می­کنید

با گذشت زمان، شما احتمالاً بسیاری از دوستان و مخاطبین آنلاین و هم چنین افراد و سازمان‌هایی را که دنبال می‌کنید، جمع‌آوری کرده‌اید. برخی از مطالب هنوز برای شما جالب است، اما بسیاری از آنها ممکن است خسته‌کننده، آزاردهنده، خشم‌آور یا بدتر باشند. اکنون زمان لغو دنبال کردن، قطع یا پنهان کردن مخاطبین است. اکثریت قریب به اتفاق متوجه نمی‌شوند که زندگی در این صورت برای آن بهتر خواهد شد. یک مطالعه اخیراً نشان داد که اطلاعات مربوط به زندگی دوستان فیس‌بوک نسبت به سایر محتواهای فیس‌بوک بر مردم تأثیر منفی می‌گذارد. افرادی که رسانه‌های اجتماعی آنها شامل داستان‌های الهام‌بخش بود، قدردانی، نشاط و انگیزه را تجربه کردند. هرس برخی از دوستان و افزودن چند سایت و یا صفحه انگیزشی یا شادی‌آور به احتمال زیاد اثرات منفی رسانه‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد.

شش -  شبکه های اجتماعی را جایگزین زندگی واقعی نکنید

استفاده از فیس‌بوک، اینستاگرام و … برای اطلاع از دوستان و اقوام  به عنوان یک تفریح و یا دادن بازخورد مناسب خوب است، به شرطی که با گذر ماه‌ها از دیدار غافل نشوید. توییت کردن با یک همکار می‌تواند جذاب و سرگرم‌کننده باشد، اما مطمئن شوید که این تعاملات جایگزین صحبت رودررو نمی‌شود. وقتی از روی اندیشه و آگاهانه از رسانه‌های اجتماعی استفاده شود، این پلتفرم‌­ها می‌توانند یک افزودنی مفید برای زندگی اجتماعی شما باشند، اما در نظر داشته باشید که فقط یک فرد واقعی و ارتباط واقعی او با شما در صورتی که روبه‌روی شما نشسته است، می‌تواند نیاز اساسی شما را به عنوان یک انسان با تمایلات اجتماعی برای ارتباط و تعلق برآورده کند