پنج مرحله تغییر شخصی(فردی) پایدار


 

در طول سال‌ها، ما شاهد تلاش‌های بی‌شماری از سوی متخصصان از برای تغییر برخی جنبه‌های رفتارشان در رهبری دیگران بوده‌ایم.

مطالعه این که چرا برخی شکست خورده اند در حالی که دیگران موفق شده اند، بینش های بسیار مفیدی را بارز می کند. تفاوت بین این دو ما را به ایجاد یک مدل پنج مرحله ای ساده و کاربردی برای توسعه مهارت ها سوق داده است که هر کسی که تمایل به رشد دارد می تواند از آن پیروی کند.

پیروی از هر پنج مرحله به هر کسی کمک می کند تا تغییر رفتار شخصی و حرفه ای را حفظ کند. ترفند این است که مطمئن شوید تمام پنج مرحله را انجام داده اید. کنار گذاشتن هر مرحله، به خصوص آخرین مرحله، می تواند به طور چشمگیری شانس تغییر رفتاری شما را کاهش دهد 

پنج مرحله برای رشد شخصی

ایجاد آگاهی

یافتن میل به تغییر

توسعه مهارت های جدید

اقدام

ایجاد یک شبکه پشتیبانی

برای نشان دادن قدرت این مراحل، اجازه دهید از مثال شخصی استفاده کنیم که می خواهد سلامت خود را بهبود بخشد. 

1. آگاهی

متوجه می شوید که در آن فرم بدنی که فکر می کنید باید در آن باشید نیستید. 

شاید مقاله ای در مورد سلامت خوانده باشید، به پزشک مراجعه کرده باشید یا متوجه بهبود کیفیت زندگی افراد دیگر شده باشید. اینها همه نمونه هایی از یک ایده، واقعیت، یا برداشت جدیدی هستند که در نتیجه بازخورد شخص دیگری مانند یک دوست یا مربی یا حتی فقط یک کشف شخصی به شما انگیزه و اخطار می دهد.

اگر تمایلی برای تغییر وجود نداشته باشد، پیشرفت از قبل متوقف می شود. گاهی اوقات لازم است چند بار متوجه شویم یا به ما گفته شود که چیزی باید تغییر کند قبل از اینکه واقعاً از اولین قدم فراتر برویم تا در اهداف خود موفق باشیم.

2. آرزو

شما آرزو دارید با این آگاهی جدید کاری انجام دهید. شما می خواهید کاری در مورد آن انجام دهید زیرا از وضعیت فعلی ناراضی هستید. شما نمی خواهید ناسالم باشید. احساسی که در حال حاضر دارید را دوست ندارید. میل به تغییر این چیزها باید از شما و به تنهایی ناشی شود. این یک انگیزه شخصی برای انجام کاری در مورد این دانش جدید است که منجر به یک ذهنیت جدید می شود.

اگر میل به تغییر از شما سرچشمه می گیرد، و برای تحقق آن تلاش می کنید، آن زمان، آماده هستید تا به مرحله سوم بروید.

3. مهارت ها

هنگامی که آگاه هستید و می خواهید تغییر کنید، لازم است منابع و مهارت هایی را به دست آورید تا شما را برای اقدام آماده کنند. به منظور بهبود مؤثر سلامتی خود، وقت خود را صرف یادگیری خواندن برچسب های مواد غذایی، شناسایی نوع رژیم غذایی مناسب برای نیازهای خود و ورزش هایی کنید که برای شما مفید است.

این زمان بسیار خوبی برای استفاده از یک متخصص، شاید یک مربی است تا به شما کمک کند تا مهارتهایی را که برای حفظ پیشرفت خود نیاز دارید، بیاموزید.

4. عمل

مرحله عمل زمانی است که به آگاهی، تمایل، منابع و مهارت های جدید مجهز شده اید و آماده اید که این ابزارها را برای تغییر و توسعه خود به کار بگیرید. مرحله عمل جایی است که لاستیک با جاده برخورد می کند. اهداف معقولی تعیین کنید که شما را تشویق به ادامه رشد کند. از منابع جدیدی که پیدا کرده اید استفاده کنید. در جایی که می توانید تغییرات کوچک را شروع کنید. متأسفانه، این مرحله ای است که در آن تغییر اغلب از بین می رود. علیرغم تکمیل موفقیت آمیز سایر مراحل قبلی، این جایی است که مردم احساس دلسردی می کنند. آنها ممکن است به عادت های قدیمی اجازه دهند که غلبه کنند. نیازهای روز به زودی غالب می شوند و آنها متوجه می شوند که تغییر کمی کرده اند. بدون آخرین مرحله، مرحله شماره 5، احتمال تغییر پایدار به میزان قابل توجهی کمتر است. کلید تغییر شخصی پایدار در مرحله نهایی است.

 

5. پشتیبانی

مهم نیست که یک ذهن قوی داشته باشیم. پروسه رشد و تغییر شخصی، به نقطه ای می رسد که باید تیمی بسازیم که بتواند به ما در ادامه راه کمک کند. در میان گذاشتن هدف یا تعهد خود با یک دوست مورد اعتماد و تقاضا از او که شما را در مسیر درست نگه دارد، آخرین فرمول برای موفقیت شخصی خواهد بود.

 

در آن لحظات ضعف یا دلسردی، شریک یا دوست حامی شما، با مهربانی و در عین حال قاطعانه مراقب شما خواهد بود، شما را تشویق می کند و در طول زمان حمایتی را که شما به دنبال آن هستید ارائه می کند. وقتی این مرحله نهایی نادیده گرفته می شود، طول عمر هدف شما به مرور زمان از بین می رود. ایجاد یک شبکه پشتیبانی قوی چیزی است که باعث ایجاد تغییراتی در دنیا برای شما می شود تا تغییری را که مطلوب است انجام دهید.