در عفو لذتی است که در انتقام نیست


 وقتی که شریک زندگیتان شما را می آزارد، می‌توانید خشم، عصبانیت و حس انتقام‌جویی از او را در دلتان نگه دارید  یا اینکه او را ببخشید و از آن ماجرا بگذرید. تقریباً همه آدمها با رفتار یا گفتار کسی ناراحت شده‌اند. شاید والدین شما از سبک زندگی تان ایراد گرفته باشد، همکارتان در یک پروژه از شما سوءاستفاده کرده و یا همسرتان به شما خیانت کرده باشد. این زخم‌ها ممکن است حس عصبانیت، تلخی و یا حتی کینه و انتقام را برای همیشه در قلب شما بکارد اما اگر بخشش را تمرین نکنید، ممکن است کسی که بیشتر آسیب می‌بیند خودتان باشید. با تمرین بخشش، می‌توانید آرامش، امید، قدرشناسی و لذت را نیز تجربه کنید. بخشش به شما در مسیر سلامت جسمی، احساسی و معنوی کمک شایانی می‌کند.

بخشیدن چه معنای دارد؟

در یک نگاه ساده،  بخشیدن تصمیم برای کنار گذاشتن خشم و فکرر انتقام‌جویی است. رفتاری که باعث آزار و اذیت شما شده است همیشه بخشی از زندگی‌تان خواهد ماند اما بخشیدن،  فشار آن بر شما را کاهش داده  و به شما کمک می کند تا بر بخش های مثبت و مهم زندگی متمرکز شوید. بخشیدن حتی می‌تواند منجر به احساس درک، همدردی و محبت برای فردی باشد که به شما آسیب رسانده است.

بخشیدن به این معنا نیست که سهم و مسئولیت آن فرد درآسیب زدن به خودتان را انکارکنید و یا عمل اشتباه او را توجیه کرده یا ناچیز بشمارید. می‌توان بدون توجیه عمل آن فرد، او را بخشید. بخشیدن، آرامشی به همراه دارد که شما را در ادامه دادن به زندگی کمک می کند.

بخشیدن کسی چه سودی دارد؟

گذار از کینه‌ها و تلخی‌ها راه را برای محبت و آرامش باز می‌کند. بخشیدن فواید زیر را برایتان به دنبال خواهد داشت:

روابط سالم‌تر

سلامت روانی بالاتر

اضطراب، استرس و کینه کمتر

فشارخون پایین‌تر

علائم افسردگی کمتر

کاهش خطر روی آوردن به مشروبات الکلی ومواد مخدر

چرا کینه‌ورزی اینقدر آسان است؟

وقتی کسی به شما آسیبی رسانده است، بخصوص کسی که دوستش داشته‌اید و برایتان عزیز بوده است، ممکن است عصبانی، ناراحت یا سردرگم شوید. اگرهمیشه به آن حادثه فکر کنید، کینه همراه با خشم و دشمنی در شما ریشه می‌دواند. اگر بگذاریدکه احساسات منفی شما بر احساسات مثبت چیره شود، پی خواهید برد که لبریز از تلخی و حسبی عدالتی شده‌اید.

ادمه کینه ورزی چه تاثیراتی دارد؟

اگر نتوانید ببخشید، با ایجاد خشم و تلخی در همه روابط خود و حتی تجربه‌های جدیدتان، هزینه آن را پرداخت خواهید کرد. زندگی‌تان آنقدر آغشته به آن عمل اشتباه خواهد شد که دیگر نخواهید توانست از زمان حال خود لذت ببرید. ممکن است مضطرب یا افسرده شوید. ممکن است احساس کنید که زندگیتان بی معنا شده است و حتی باورها و موازین اخلاقی را هم زیر سوال خواهید برد. ممکن است روابط مفید و ارزشمند خود با اطرافیان را هم از دست بدهید.

چطور می‌توانید به درجه بخشیدن برسید؟

بخشیدن مستلزم پای بندی به فرایند تغییر است.

 برای شروع، باید ارزش بخشیدن را درک کرده و متوجه اهمیت آن در زندگی بشوید.

به عوامل موثر و چراهای آن حادثه فکر کنید، اینکه واکنش شما چطور بوده است و اینکه همه اینها چه تاثیری بر زندگی و سلامتتان گذاشته است.

وقتی آماده بودید، خودتان انتخاب کنید که فردی که موجب آزارتان شده است را ببخشید.

نقش خودتان بعنوان یک قربانی را فراموش کنید و نفوذی که آن فرد با عمل اشتباه خود بر زندگیتان داشته است را از بین ببرید.

وقتی کینه‌ها را دور می‌ریزید، دیگر زندگیتان را با آسیبی که دیده‌اید تعریف نمی‌کنید. حتی ممکن است حس درک و محبت پیدا کنید.

اگر نتوانیم کسی را ببخشیم چه می‌شود؟

بخشش کار دشواری است مخصوصاً اگر کسی که به شما آسیب رسانده، اشتباه خود را نپذیرفته و احساس پشیمانی نکند. اگر تصور می‌کنید که نمی‌توانید ببخشید، از چشم طرف‌‌مقابل به آن موقعیت نگاه کنید. از خودتان بپرسید که چرا باید چنین رفتاری کرده باشد. ممکن است خودتان هم اگر جای او می‌بودید همانطور رفتار می‌کردید. همچنین سعی کنید دیدتان به دنیا را گسترده‌تر کنید. نقص‌های آدم‌ها را قبول کنید. بد نیست به زمان‌هایی که خودتان باعث آزار دیگران شده‌اید و آنهایی که شما را بخشیده‌اند فکر کنید. نوشتن خاطرات، دعا و نیایش و مدیتیشن هم می‌تواند کمکتان کند. حتی می‌توانید با فردی عاقل و بامحبت هم در این رابطه حرف بزنید.

آیا بخشش تضمین‌کننده آشتی دو طرف است؟

اگر این ناراحتی از طرف کسی که برایتان بسیار ارزشمند است بوده باشد، بخشش می‌تواند منجر به آشتی شود. اما همیشه اینطور نیست. اگر آن فرد مرده باشد یا نخواهد با شما ارتباط داشته باشد، آشتی ممکن نخواهد بود. در خیلی موقعیت‌ها هم اصلاً آشتی کار درستی نیست. با همه این حرف‌ها، شاید آشتی کردن گاهی ممکن نباشد، اما بخشش همیشه امکانپذیر است.

اگر مجبور باشیم با کسی که اذیتمان کرده ارتباط برقرار کنیم اما اینکار را دوست نداشته باشیم، چه؟

اگر به درجه بخشش نرسیده باشید، نزدیک بودن به کسی که اذیتتان کرده است بسیار سخت و استرس‌زا است. برای کنار آمدن با چنین موقعیت‌‌هایی، به خاطر داشته باشید که می‌توانید از بعضی جمع‌ها و موقعیت‌ها دوری کنید. به خودتان احترام بگذارید و کاری را انجام دهید که درست‌تر است. اگر تصمیم می‌گیرید که در موقعیتی که آن فرد حضور دارد شرکت کنید، اصلاً از بروز حس فشار و استرس ناشی از آن تعجب نکنید. همه تلاشتان را بکنید که فکر و دلی باز و روشن داشته باشید. شاید آن موقعیت کمکتان کند زودتر به درجه بخشش برسید.

اگر کسی که او را بخشیدیم تغییر نکند چه؟

هدف بخشش این نیست که آن فرد را مجبور به تغییر رفتار و اعمالش کنید. بخشش برای تغییر دادن خود شما و زندگیتان با آوردن آرامش، شادی و التیام احساسی و معنوی است. بخشش می‌تواند نفوذ و تاثیری که آن فرد و عمل او بر زندگی شما داشته است را از بین ببرد.

اگر خودمان نیاز به بخشش داشته باشیم چه؟

اولین قدم این است که اشتباهتان و تاثیری که بر دیگران داشته است را فهمیده و آن را ارزیابی کنید. همچنین نباید خیلی سختگیرانه خودتان را قضاوت کنید. شما هم انسان هستید و ممکن است اشتباه کنید. اگر واقعاً بخاطر حرفی که زده‌اید یا کاری که انجام داده‌اید پشیمان هستید، باید آن را برای کسی که به او آسیب رسانده‌اید اقرار کنید. درمورد پشیمانی و ناراحتی خود با او حرف بزنید و از او بخشش بخواهید – البته بدون اینکه برای کاری که کرده‌اید بهانه بیاورید یا سعی کنید آن را توجیه کنید. ضمناً یادتان باشد که نمی‌توانید دیگران را مجبور به بخشیدن خودتان کنید. آن فرد خودش باید تصمیم به بخشیدن شما بگیرد. نتیجه کار هر چه که شد، سعی کنید با دیگران با محبت و احترام رفتار کنید.