فرآیند تعیین هدف نهایی

هفت گام برای ایجاد اهداف بهتر

 

آیا هر سال همان تصمیمات سال نو را تعیین می کنید؟ آیا دوباره به همان هدف متعهد می شوید و به خودتان قول می دهید که بالاخره آن را تمام کنید؟

اگر پاسختان مثبت است، بدانید که تنها نیستید. بسیاری از افراد در یک چرخه تعیین اهداف گیر کرده اند، آنها را فراموش می کنند یا آنها را کامل نمی کنند، و سپس دوباره همان اهداف را با عزم مجدد (اما موقت) برای رسیدن به آن اهداف تعیین می کنند.

اما شما می توانید چرخه را بشکنید. به خواندن ادامه دهید تا در مورد فرآیند تعیین هدف بیاموزید و از کسب و کار، تیم و خودتان بیشترین بهره را ببرید.

هدف گذاری چیست؟

برخی از افراد ممکن است در پایبندی به اهداف مشکل داشته باشند زیرا اهداف خود را از تلاش‌های معمولی و روزمره برای بهبود خود متمایز نمی‌کنند. فقط به این دلیل که تصمیم دارید هر روز دویدن را شروع کنید، لزوماً آن را به یک هدف آگاهانه تبدیل نمی کند. پس بیایید دوباره ببینیم که هدف گذاری به چه معناست. 

هدف گذاری فرآیندی هدفمند و صریح است که با شناسایی هدف، مهارت یا پروژه جدیدی که می خواهید به آن برسید شروع می شود. سپس برای رسیدن به آن برنامه ریزی می کنید و برای تکمیل آن تلاش می کنید.

 جای دویدن بدون هدف خاص، یک هدف واقعی بیشتر در راستای شروع یک برنامه تمرینی برای تکمیل یک مسابقه خاص است، مثلاً نیمه ماراتن روز شکرگزاری، که نیاز به برنامه ریزی، انگیزه و نظم بسیار بیشتری دارد. 

چرا هدف گذاری مهم است؟

وقتی اهدافی را تعیین می کنید، مسیر زندگی یا کارتان را کنترل می کنید. اهداف به شما تمرکز می کنند. تصمیماتی که می گیرید و اقداماتی که انجام می دهید باید شما را به دستیابی به آن اهداف نزدیک تر کند. 

تعیین اهداف به شما کمک می کند که حرکت کنید و احساس بهره وری داشته باشید، در حالی که به طور قابل توجهی برای سازمان شما مفید است. وقتی اهدافی را تعیین می کنید، چشم اندازی از زندگی یا کسب و کارتان ایجاد می کنید. سپس شروع به فشار دادن به خود و تیمتان می کنید تا بهترین نتایج ممکن را بگیرید. 

تئوری هدف گذاری چیست؟

نظریه تعیین هدف که توسط ادوین لاک روانشناس صنعتی-سازمانی پیشنهاد شده است، چگونگی تعیین مؤثرترین نوع اهداف را توصیه می کند. لاک دریافت که اگر آن اهداف دشوار باشد، کارمندان عملکرد بهتری دارند و انگیزه بیشتری برای تکمیل اهداف دارند. 

به عبارت دیگر، شما نمی توانید تقلب کنید. هر چه هدف آسان تر باشد، کمتر برای رسیدن به آن تلاش خواهید کرد. اگر اهداف سخت (اما نه غیرممکن) تعیین کنید، در واقع بالاترین سطح تلاش را انجام خواهید داد. 

این مقاله سایر جنبه های مهم نظریه لاک، مانند تعیین اهداف واقع بینانه و خودانگیختگی را شرح می دهد. به خواندن ادامه دهید تا بیشترین بهره را از اهداف شخصی خود ببرید یا به کارمندان خود کمک کنید تا اهداف خود را تعیین کنند. 

نحوه تعیین اهداف در 7 مرحله

اگر اهداف بسیار مهم هستند، چرا در رسیدن به آنها شکست می خوریم؟ زیرا ما مراحلی را برای رسیدن به آنجا برنامه ریزی نمی کنیم.

یک فرآیند تعیین هدف شما را مجبور می کند به جای اینکه فقط به مقصد نهایی بپردازید، به سفر فکر کنید (به عبارت دیگر، چگونه می خواهید وظایف خود را تکمیل کنید). در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

1. در مورد نتایجی که می خواهید ببینید فکر کنید

قبل از تعیین هدف، نگاه دقیق‌تری به آنچه می‌خواهید به دست آورید بیندازید و سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا این هدف چیزی است که واقعاً می خواهید؟

آیا با ارزش ها یا اهداف دیگر شما همخوانی دارد؟

آیا صرف ساعت ها وقت و تلاش برای آن به اندازه کافی مهم است؟

اگر مایل نیستید وقت بگذارید، ممکن است ارزش دنبال کردن نداشته باشد. 

اگر فهرست بلندبالایی از اهداف ایجاد کنید تا همه را به طور همزمان دنبال کنید، ممکن است برای دستیابی به هر یک از آنها با مشکل مواجه شوید. درعوض، از سؤالات بالا استفاده کنید تا مشخص کنید که در حال حاضر کدام اهداف برای شما اهمیت بیشتری دارند، و سپس روی آن تعداد کمی تمرکز کنید. 

2.روشن ایجاد کنید  اهداف

هنگامی که آنچه را که واقعاً می خواهید به صفر رساندید، مطمئن شوید که هدف شما با معیارهای اهداف روشن مطابقت دارد: 

خاص

قابل اندازه گیری

قابل دستیابی

واقع بین

زمان محدود

مهمترین بخش تنظیم هدف SMART این است که هدف خود را مشخص کنید تا بتوانید به وضوح پیشرفت خود را پیگیری کنید و بدانید که آیا به هدف رسیده اید یا خیر. هرچه بتوانید به هدف خود دقیق تر باشید، شانس بیشتری برای تکمیل آن خواهید داشت. 

به عنوان مثال، بسیاری از افراد اهدافی را برای کاهش وزن تعیین می کنند، اما همیشه تصمیم نمی گیرند که چقدر وزن کم کنند و چه زمانی می خواهند به این هدف برسند. یک هدف مشخص این خواهد بود: "من می خواهم تا چهارم ژوئیه 25 پوند وزن کم کنم." این هدف مقدار دقیق وزن را برای از دست دادن و تاریخ تکمیل را فراهم می کند.

3. اهداف خود را بنویسید

وقتی اهداف خود را یادداشت می کنید، آنها به جای یک ایده مبهم که فقط در ذهن شما وجود دارد واقعی و ملموس می شوند. هنگامی که اهداف خود را یادداشت کردید، آنها را در جایی قابل مشاهده نگه دارید - اهداف شخصی را روی آینه یا نزدیک صفحه رایانه خود قرار دهید، اهداف تیمی را روی دیوارها در کنار میزهای همه قرار دهید و اهداف شرکت را در ارائه های داخلی بگنجانید.

این تاکتیک به شما یادآوری می کند که به کار روزانه روی اهداف خود ادامه دهید. همانطور که اهداف خود را یادداشت می کنید، از لحن مثبت استفاده کنید تا در انجام آنها هیجان زده بمانید.

4. یک برنامه اقدام ایجاد کنید

بسیاری از مردم در مورد یک هدف تصمیم می گیرند، اما هرگز یک برنامه عملیاتی برای تعیین اینکه دقیقا چگونه به آن هدف خواهند رسید، ایجاد نمی کنند. برنامه اقدام شما باید شامل هدف کلی باشد که در تلاش برای رسیدن به آن هستید و تمام مراحلی که انجام می دهید

5. یک جدول زمانی ایجاد کنید
به عنوان بخشی از برنامه اقدام خود، از یک جدول زمانی برای کمک به تجسم نقش ها، وظایف، نقاط عطف و ضرب الاجل ها برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید. هنگامی که آن تاریخ ها را تعیین کردید، سعی کنید تا حد امکان به آنها پایبند باشید. جدول زمانی باعث ایجاد حس فوریت می شود که به نوبه خود به شما انگیزه می دهد تا در برنامه باقی بمانید و هدف خود را به پایان برسانید.
6. اقدام کنید
اکنون که همه چیز را برنامه ریزی کرده اید، وقت آن است که اقدام کنید. شما تمام این کارها را انجام ندادید تا هدفتان را فراموش کنید. هر قدمی که برمی‌داری باید به سمت دیگری منتهی شود تا زمانی که هدفت را تمام کنی.

7. پیشرفت خود را دوباره ارزیابی و ارزیابی کنید
برای تکمیل هدف خود باید انگیزه خود را قوی نگه دارید. برنامه ریزی یک ارزیابی هفتگی را در نظر بگیرید، که می تواند شامل اندازه گیری پیشرفت شما و بررسی برنامه شما باشد. وقتی دیدید خط پایان چقدر نزدیک است، انگیزه بیشتری برای پیشبرد تا انتها خواهید داشت. اگر کمی از برنامه عقب مانده اید، تنظیمات لازم را انجام دهید و ادامه دهید.

ارزیابی همچنین برای تطبیق با تغییرات شرایط حیاتی است. به عنوان مثال، اگر در محل کارتان یک هدف عملکردی تعیین می‌کنید و مسئولیت‌هایتان تغییر می‌کند، ممکن است نیاز داشته باشید که هدفتان را متناسب با شرایط جدیدتان اصلاح کنید. نظرسنجی کارمندان تعیین هدف گارتنر در سال 2021 گزارش می دهد که تنها 44 درصد از کارمندان اهداف خود را به دنبال تغییرات قابل توجهی در انتظارات نقش به روز می کنند. این می تواند پیشرفت عملکرد شما را کاهش دهد و هماهنگی تلاش های شما را با اهداف اصلی شما دشوار کند. اما با مرور منظم اهداف خود و به روز رسانی آنها بر اساس آن، می توانید اطمینان حاصل کنید که روی اهداف درست و کار درست تمرکز کرده اید.